Vážení klienti,

v případě, že se na masáž nemůžete dostavit, je nutné se dopředu omluvit tak, abychom mohli Váš termín nabídnout náhradníkům, kteří čekají, na uvolněné místo, a to nejpozději tři hodiny před domluvenou masáží.

Při zrušení masáže méně než 3 hodiny před udaným časem, je neuskutečněná masáž zpoplatněná 50 % z ceny služby. Neomluvenou masáž je nutné uhradit v plné výši.

Po domluvě je možné, s přihlédnutím na časové možnosti maséra,  provést masáž i o víkendu, s 50 % příplatkem. Nevztahuje se na kúru manuální lymfodrenáže. Děkujeme za pochopení.

Cena všech našich masáží je 700 Kč za hodinu.

Časy jednotlivých procedur jsou přibližné, mohou se lišit dle daného člověka.

Pro naše masáže používáme výhradně za studena lisované biooleje Saloos, mandlový, sezamový, makadamiový, slunečnicový, sojový, ricinový, olivový, kukuřičný, hroznový nebo lněný. V kombinaci z více než devadesáti druhy vysoce kvalitních esenciálních olejů Saloos, se naše masáž stává neopakovatelným aromaterapeutickým zážitkem, který pomůže tělu, potěší vaše čichové ústrojí i pohladí duši.

Klasická masáž
Manuální lymfodrenáž
Dornova metoda PLUS
Kraniosakrální osteopatie
Thajská masáž
TOK-SEN
Masáž těhotných
Reflexní masáž z mikrosystému plosky nohy
Reflexní masáž segmentová
Baňkování
Lávové kameny
Indická masáž hlavy

Klasická masáž

Význam klasické masáže je jako prevence úrazů a různých zdravotních obtíží, jako jsou bolesti svalů, šlach a kloubů. Zkvalitňuje regeneraci sil po práci či jiné zátěži. Přispívá k rychlejšímu odstranění únavy, k lepšímu celkovému vzhledu člověka, zpomaluje vznik příznaků stárnutí (tvorba vrásek, kvalita pokožky), pomáhá udržovat kvalitní tělesnou a duševní kondici.
Význam je tedy preventivní, regenerační, analgetický, kosmetický rekondiční, relaxační, psychologický a stimulující. Účinky klasické masáže rozdělujeme do tří skupin: mechanické, biochemické a reflexní. Mechanický účinek spočívá v tom, že napomáháme návratu odkysličené krve zpět k srdci, kde se opět okysličuje a nabírá látky důležité pro výživu organismu. Urychlujeme tak celkovou regeneraci organismu. Biochemický účinek spočívá ve větším prokrvení kůže a povrchových vrstev, zčervenání.
Tělo aktivizuje chemické látky (acetilcholin a histamin), které způsobí roztažení povrchových vlásečnic, tyto se naplní krví a to způsobuje zčervenání. Reflexní účinek je uskutečňován pomocí receptorů, které se nachází všude na povrchu těla a pomocí nich jsou informace přenášeny přes centrální mozkovou soustavu do mozku. Všechny tři účinky probíhají při klasické masáži současně a jsou velice prospěšné pro organismus masírovaného. Dá se tak dosáhnout odezvy nejen na masírovaném místě, ale i na místech vzdálených a následně i v celém organismu. Hovoříme tak o účincích místních, vzdálených a celkových. Místní účinky: masáž urychluje odstraňování povrchové a zrohovatělé vrstvy pokožky, zrychluje se sekrece mazových a potních žláz, podporujeme návrat žilní krve a napomáháme vyprazdňování lymfatických cév, rozšiřováním kapilár dochází k většímu okysličení a přísunu vyživujících látek, urychluje se odplavování odpadů látkové výměny, urychluje se vstřebávání otoků a výronů, zlepšuje se výživa, činnost tkání a svalová činnost, snižuje se svalové napětí. Vzdálené účinky: působením na nervová zakončení na povrchu těla způsobujeme účinky vzdálené. Jedná se o reflexní účinky, které se projeví změnou prokrvení a lepší výživou hlouběji uložených tkání. Celkové účinky: drážděním nervových zakončení dochází ke tvorbě biologicky aktivních látek, které plní důležité funkce především v nervovém systému. Jsou příznivě ovlivňovány nervové funkce, zvyšuje se látková výměna, nastává změna vnitřního prostředí a žláz s vnitřní sekrecí, Masáž přispívá k podpoře fyziologických pochodů v organismu.

Indikace: v rekonvalescenci po těžkých chorobách, chronická revmatická onemocnění, chronická dýchací onemocnění, zácpa, hemiplegie a paraplegie, stavy po úrazech a operacích (urychluje se vstřebávání výronů krve), choroby pohybového aparátu.

Kontraindikace: Stavy mimořádné unavenosti organismu a stavy vyžadující setrvání na lůžku, horečnatá, infekční, akutní a zánětlivá onemocnění, poranění kůže, zánětlivé nebo plísňové onemocnění kůže, křečové žíly, bércové vředy, zánět žil, nádorová onemocnění, pokročilá ateroskleróza a osteoporóza, onemocnění žlučníku a močových cest.

Doba ošetření:
Záda + šíje 30 – 60 min.
Dolní končetiny 60 min
Horní končetiny 30 min
Celková masáž 90 – 150 min.

Manuální lymfodrenáž

- postupy a techniky dle Dr. Bechyněho (dle školy Dr. Földiho)

Manuální lymfodrenáž je jemná technika s hlubokým účinkem. Pomocí příjemných zpravidla krouživých, ale přesně daných hmatů se dociluje rychlejšího odtoku mezitkáňové tekutiny, do lymfatického systému.
Výrazně tak ovlivňujeme zavodněnost povrchových struktur, nepřímo ale i těch hlubokých. Rozproudění lymfy má za výsledek rychlejší látkovou výměnu, tedy jisté pročišťování organismu a lepší zásobení tkání a orgánů.
Kladně působí na celulitidu, různé otoky, ale i na migrénu, hučení v uších či snad rychlejší hojení ran nebo i cukrovku a mnoho dalšího. Lymfatická masáž je velice důležitá pro organismus. Lymfatické cévy odvádí tekutiny a produkty látkové přeměny z končetin zpět do trupu. Lymfatický systém tvoří cestu, kterou pevné zbytky opouštějí buněčnou tkáň kůže a dostávají se do filtračních orgánů.
Úkolem této masáže je obnovení a zvýšení činnosti oběhu lymfy. Speciálními masážními hmaty se docílí odplavení škodlivin z těla ven. Jedná se o speciální manuální techniku lymfodrenáže, kterou se zprůchodňují uzliny a podpoří se odvod tekutiny. Pro klienta je tato masáž nejen přínosná, ale též příjemná a relaxační.

Dle diagnózy (indikace): Celulitida - 3x týdně, dohromady 10 masáží, kůru lze opakovat, následně 1x za měsíc udržovací lymfodrenáž (také stavy po liposukci)
Krk zepředu + DK zepředu + DK zezadu - cca 75 min
+ bedra - cca 90 min
+ břicho - cca 105 min
+ záda - cca 120 min

Akné - 2 x týdně, dohromady alespoň 10 masáží, následně 2x za měsíc udržovací lymfodrenáž
Krk zepředu + krk zezadu + obličej - cca 45 min
+ záda - cca 60 min
Ekzém (atopický, alergický), Lupenka
- 1x týdně třetinu celkové lymfodrenáže - chodit pravidelně každý týden (lze rozdělit i na čtvrtiny)
  1. Krk zepředu + HK + hrudník + břicho - cca 75 min
  2. Krk zepředu + DK zepředu + DK zezadu - cca 75 min
  3. Krk zepředu + krk zezadu + záda + bedra + obličej - cca 75 min
Tinitus (hučení v uších) - 1x - 2x týdně
Krk zepředu + krk zezadu - cca 30 min
+ obličej - cca 45 min
Chronický zánět dutin, spastická (zatuhlá) rýma - dle potřeby
Krk zepředu + obličej - cca 30 min
+ krk zezadu - cca 45 min
Migréna, bolesti hlavy - po masáži 10 - 15 min zůstat ležet
Krk zepředu + krk zezadu + obličej - cca 45 min + 10 - 15 min
Vertebrogení syndromy (bolesti šíje, zad, beder) - 1x týdně
Krk zepředu + záda + bedra - cca 40 min
Krk zepředu + krk zezadu + záda - cca 40 min
Stavy po ablaci mamy - 2x - 3x týdně, dle potřeby - velikost otoku
Krk zepředu + HK + hrudník - cca 60 min
Roztroušená skleróza, stavy po cévní mozkové příhodě - 3x týdně, postupně celkovou rozdělenou na 3x (viz. výše - Ekzém)
Bechtěrova choroba - dle potřeby cca 2x týdně
Krk zepředu + záda + hrudník - cca 40 min
Únavový syndrom, Boreliosa - asi 2x - 3x týdně na třetinu celkové
Krk zepředu + HK + hrudník - cca 60 min
Krk zepředu + krk zezadu + záda + obličej - cca 60 min
Krk zepředu + DK zepředu + DK zezadu + bedra + břicho - cca 105 min
Diabetes druhého typu, vysoký cholesterol - 1x týdně, postupně celková rozdělená na tři (viz. výše Ekzém, únavový syndrom)
Neuralgie, parézy, facialis - 2x - 3x týdně
Krk zepředu + krk zezadu + obličej - cca 45 min
Sterilita
Krk zepředu + DK zepředu + DK zezadu + krk zezadu + bedra + břicho - cca 120 min
Myopatie, Parkinson - 2x - 3x týdně
Celková lymfodrenáž - cca 210 min
Všechny časy jsou uváděny při provádění lymfodrenáže na 3 tahy. Tj. při první masáži z kůry nebo při jednorázovém ošetření.

Další indikace: Stavy po úrazech, stavy po operacích - podporuje hojení, uvolňuje tkáňové napětí, zbavuje bolestivých podnětů.

Lymfedémy: Stavy po operacích, kyčle, kolene, dalších kloubů, karpální tunel, operace klenby nohy, prstů, stavy po zlomeninách, veškeré typy artróz, revmatologická onemocnění, stavy po gynekologických operacích s následnými otoky, astma, bronchopneumonie, neakutní záněty žil, stavy p operaci křečových žil, křečové žíly, meteorismus, poruchy imunity, blokády páteře, menierský syndrom - poruchy rovnováhy a další.

Kontraindikace(nesmí se provádět): Veškerá zhoubná onemocnění, akutní bakteriální a virová onemocnění, hnisavé rány, zvýšená teplota, akutní astma, akutní zánět průdušek, plic ledvin, bolestivé břicho a otoky obličeje neznámého původu, akutní infarkt myokardu.

Relativní kontraindikace: Těžká srdeční onemocnění, pravo nebo levostranná srdeční nedostatečnost, astma - alergického původu, zvětšená štítná žláza, kardiální astma - při nedostatečnosti srdeční.

Kontraindikace pro místní ošetření: Akutní žilní onemocnění, těhotenství (první 2-3 měsíce a poslední 2-3 měsíce), menstruace, zánět vaječníků, spastická zácpa neznámého původu, vředová onemocněni, břišní těžkosti.

Co je manuální lymfodrenáž?

Manuální lymfodrenáž je velmi jemná masáž, ovlivňující přes povrchový systém lymfatických cév, i ten hluboký a dokonce i orgány. Je to jedna z mála metod hloubkové detoxikace. Odvodem nežádoucích odpadních látek a toxinů v kombinaci se zrychleným přísunem látek prospěšných pro výživu buněk se dosahuje zrychlené látkové výměny a tím regenerace buněk. Je tedy velmi vhodná například při stavech po operacích nebo úrazech, pro rychlejší hojení, ale i u chorob, kde je potřeba zregenerovat určité tkáně. Zajišťuje udržení správného množství mezibuněčné tekutiny, tj. zabraňuje nadměrnému zavodňování a tím i otokům.

Co je lymfatický systém?

Lymfatický systém je vedle krevního oběhu dalším „oběhem“ v lidském těle. Lymfatické kapiláry (vlásečnice) slepě začínají v mezibuněčném prostoru. Postupně se, jako kořeny rostlin, spojují v cévky většího průměru (kolektory), které již obsahují i chlopně pro lepší pohyb lymfy. Kolektory se dále spojují ve větší útvary, tzv. mízní kmeny a ty následně ústí do hrudního mízovodu, nejsilnější lymfatickou cévu. Kolektory i mízní kmeny jsou přerušovány bariérami lymfatických uzlin, náhodně roztroušenými, ale i většími shluky, např. ve tříslech, v podpažní jámě, podklíčkové atd. Hrudní mízovod obsahuje také chlopně k důraznějšímu pohybu lymfy směrem nahoru. Tento se pak v oblasti srdce vlévá do horní duté žíly, čímž se spojuje s oběhem krevním. Lymfa následně proniká do krve a pokračuje do ledvin, kde probíhá její filtrace od toxinů a dalších odpadních látek.

Co je vlastně lymfa?

Lymfa je bezbarvá čirá tekutina… Ale to předbíháme. Z krevních kapilár prostupuje skrz jejich stěny plazma do mezibuněčného prostoru. Plazma je tekutá složka krve, bez červených krvinek a krevních destiček. Vystupující plasma obsahuje kromě bílých krvinek (leukocytů) i řadu výživných látek, např. cukry tuky, bílkoviny, minerály, vitamíny, hormony atd. Vstupem do mezibuněčného prostoru se mění její název na tzv. mezibuněčnou tekutinu. Tato je všude v těle, obklopuje všechny naše buňky. Buňky našeho těla jsou uspořádány v různých strukturách, ale vždy tak, že sousední buňky jsou k sobě pevně přichyceny. Ale i mezi nimi je mikroskopický prostor, kde se nachází mezibuněčná tekutina a také slepě začínající konec lymfatické kapiláry. Buňka si z mezibuněčné tekutiny vychytává pro svou činnost potřebné látky a následně po jejich zpracování vylučuje látky odpadní, tzv. produkty látkové výměny. Lymfatická kapilára je opatřena otevíratelnou membránou, jejímž otevíráním a uzavíráním nasává mezibuněčnou tekutinu včetně všech látek v danou chvíli v ní obsažených. Vstupem do lymfatické cévy se mezibuněčné tekutině začíná říkat lymfa. Ta pak putuje cévou až narazí na lymfatickou uzlinu. Lymfatická uzlina je jakási smyčka na lymfatické cévě, na jejímž vrcholu je umístěna speciální bílá krvinka (lymfocyt), která má do toku lymfy zpuštěna vlákna, jimiž umí identifikovat a vytáhnout látku, která do lymfy nepatří. Nejčastěji to jsou prachové částice, ale také bakterie, viry nebo metastázové buňky. Po vynětí látky z lymfy je v uzlině zahájena imunitní reakce, kdy se do ní nahrnou další bílé krvinky, aby pomohly zlikvidovat případnou infekci. Lymfatická uzlina se v důsledku toho zvětší, v té době může i bolet. Jedním z druhů bílých krvinek jsou i fagocyty (bílé krvinky s funkcí požírače různých odpadů, bakterií i virů, rozpadlých buněk atd.) Pokud se imunitní reakce zdaří, vrací se po čase velikost uzliny i množství obsažených bílých krvinek do původního stavu. Pokud se nezdaří, uzlina se rozpadá a infekce postupuje k další bariéře uzlin, kde se celý proces opakuje. Většina tělních orgánů je opatřena zdvojením či ztrojením bariéry lymfatických uzlin pro výše popisovaný efekt. Výjimkou je například slinivka břišní, jenž má pouze jednu bariéru uzlin, proto je také náchylnější k infekci, či proniknutí metastází.

Co způsobuje pohyb lymfy?

Jedním zdrojem je již výše zmiňované množství chlopní v kolektorech, především pak ale v hrudním mízovodu. Dalším nezanedbatelným zdrojem pohybu je i nasávací funkce srdce. Můžete si to představit, jako když se menší řeka vlévá do větší. Ta větší svým silnějším proudem vytahuje vodu s té menší. A i tak srdce rychlostí toku krve ovlivňuje tah lymfy z hrudního mízovodu. Dalším a možná tím největším zdrojem pohybu lymfy v lymfatickém systému je tzv. svalová pumpa, což je jinak řečeno pohyb svalů. Natahováním a krčením svalových vláken dochází ke stlačování a následnému uvolňování lymfatických cévek v obalu svalů (ve fascii) a tím je významně dopomoženo proudění lymfy. Z našeho pohledu můžeme výrazně zrychlit průtok lymfy manuální lymfodrenáží. Uvádí se, že ještě 2 – 3 hodiny po provedené lymfodrenáži je průtok v lymfatickém systému zrychlen 3 – 6 krát.

Jak se to děje?

Na začátku každé sestavy manuální lymfodrenáže jsou uvolňovány významné svazky lymfatických uzlin. Jejich špatná průchodnost je často důvodem problémů, jako jsou třeba otoky. Přesně dané hmaty, v přesné intenzitě i počtu, uvolňují lymfatický systém vždy směrem od těla k periférii. Tj. vždy si nejdřív opracujeme tu část např. končetiny, do které následně chceme vytlačit lymfu ze vzdálenější části. Takže příklad nohy je asi takový: Opracují se tříselné uzliny, následně se pracuje na stehni, koleni, bérci a až na konec na samotné noze (myšleno kotnících a plosce). Důležité zásady:

U manuální lymfodrenáže je velmi důležité zachovat některé zásady. Počátek samotné lymfodrenáže se skládá z 10ti jednotlivých masáží dané sestavy či kombinace sestav. Uvádí se, že prvních 5 je prováděno k rozpohybování a zprůchodnění lymfatického systému a dalších 5 je vlastní ošetření. Protože jednou z kontraindikací je i menstruace u žen, je třeba těchto 10 masáží stihnout v průběhu 3 týdnů. Jinak platí obecná zásada, že se dá celá kůra udělat i v delší době, avšak ne méně než 2 masáže týdně. Jelikož je manuální lymfodrenáž pro lidské tělo velmi výrazná, přivádí se organismus k plnému zatížení postupně a to tak, že poprvé se masíruje pouze na 3 tahy, podruhé na 4 tahy a teprve od třetí masáže na plný počet 5ti tahů. Po absolvování kůry je nutné docházet jednou za měsíc na tzv. udržovací lymfodrenáž, aby se zprůchodněnost lymfatického systému udržela na požadované úrovni. To ale není všechno. Před každou masáží, sestavou či kombinací sestav (dají se libovolně kombinovat), se provádí sestava „krk ze předu“ a to proto, aby nedocházelo k negativním vlivům lymfodrenáže. Jedná se o opatření proti bolestem hlavy či nepříjemného pocitu vztlaku v hlavě. Protože i pouhou sestavou nohou zrychlíme průtok lymfy v celém těle, i v hlavě, musí se uvolnit všechny hlavové a krční uzliny. Tím je dosaženo eliminace nepříjemných pocitů či bolestí. Druhou významnou stránkou této zásady je i to, že lidé trpící bolestmi hlavy zpravidla uvádějí vymizení těchto častých obtíží. Manuální lymfodrenáž se provádí na suché nemastné pokožce, jednotlivé hmaty jsou řazeny vždy od těla k periférii. U lymfodrenážních hmatů je důležité zachovat i správný tlak. Hmaty nikdy nesmí bolet, s výjimkou zvětšených uzlin po prodělaném onemocnění. Hmaty se skládají většinou z malých kroužků. Kroužek je rozdělen na maxi a nul fázi, při čemž maxi fáze může trvat až 3 vteřiny. Dále je nutné, aby maxi fáze vedla vždy směrem od srdce a kroužek byl točen správným směrem. Tyto kroužky se na celém těle točí různě a i maxi fáze vede vždy v jiné výseči poloměru. Je tedy velmi nutné, aby terapeut měl vysoké znalosti i praxi v této masáži. Bohužel, ne vždy to tak je.

Přístrojová lymfodrenáž.

K přístrojové lymfodrenáži je používán přístroj zvaný Lymfovén. Lidé ho znají jako jakési nohavice, do kterých jsou zapnuti. Případně sahá i přes hýždě a břicho. Přístrojová lymfodrenáž je náhražkou manuální lymfodrenáže, jenž je oproti přístrojové výrazně účinnější, ale i příjemnější. Přístroj lymfovén je opatřen množstvím nafukovacích vzduchových komor, které simulují prováděnou lymfodrenáž. Lymfovén se nafukuje od spodu a tím vyvíjí tlak na lymfu v končetině. Jakoby jí vytlačuje směrem nahoru. Využívá různé programy, kdy počítač řídí kompresorem nafukované komory tak, že vytváří řadu sestav, jednodušších i složitějších, po různou dobu a z různým přítlakem. Nebudu zastírat, že nejsem příznivcem přístrojové lymfodrenáže. Ono už simulace uvolnění tříselních uzlin jemným zavibrováním v oněch místech, mluví sama za sebe. I universální velikost přístroje může být problém. Příklad: přijdou dvě ženy. Jedné měří nohy 115 cm a druhé, té menší pouze 85 cm. Je logické, že komory které mají jemněji opracovat například podkolení jamku, či třísla, budou u těchto dvou žen na zcela jiných místech. Navíc v neprospěch přístrojové lymfodrenáže mluví i porušování zásad při jejím použití. často se stává to, že kdo si zakoupí toto dražší zařízení, chce, aby tak nějak pracovalo místo něho. Avšak i u přístrojové lymfodrenáže je potřebná znalost lymfologie, kontraindikací atd. Je tedy dobré, když provozovatel vlastní osvědčení o absolvování kurzu manuální lymfodrenáže, zaučení od dodavatele přístroje mnohdy plně nepostačuje, nepovolaný člověk může i ublížit. Nejčastější chybou u použití lymfovénu je to, že člověk projevící zájem o tuto techniku, je ihned zapnut do přístroje a započne samotné ošetření. Ale ošetřovaní by měli vědět, že stejně jako u manuální lymfodrenáže, je potřeba u té přístrojové nejprve absolvovat 5 ručních (manuálních) masáží dané sestavy. Teprve pak může být použit přístroj. Dalším hříchem je to, že před každou přístrojovou lymfodrenáží je nutné ručně provést sestavu krku zepředu, jinak dojde ke stejným obtížím, kvůli kterým se provádí u manuální lymfodrenáže. Bolest hlavy, nepříjemný pocit vztlaku v hlavě atd. V neposlední řadě je nutnost uvolnit ručně tříselné, případně kyčelní uzliny před použitím lymfovénu. Proto radíme, aby jste si stejně jako v případě manuální lymfodrenáže důkladně prohlédli osvědčení o absolvování kurzu lymfodrenáže, při čemž ty jenž akredituje ministerstvo zdravotnictví vám mohou být zárukou mnohem širších znalostí v daném oboru. Ale abychom lymfovén jen nepomluvili. Pro některé z nás je téměř denní potřebou. Pro pacienty s lymfedémem je výhodné pořídit si lymfovén domů a dvakrát denně se sami odlymfovat. Naučit se sestavu krku ze předu pro aplikaci sama na sobě není žádný problém, a zvyšuje se tak výrazně kvalita života lidí s touto chorobou. Ale i tak je dobré v rozumné intenzitě docházet na manuální lymfodrenáž. Přístrojová lymfodrenáž má i využití u tzv. udržovacích lymfodrenáží, které probíhají vždy jednou za měsíc. Zpravidla levnější a časově méně náročná přístrojová lymfodrenáž je pak žádoucí absolvovat jednou za měsíc spolu z udržovací lymfodrenáží a to v modelu: Manuální, za 2 týdny přístrojová á, za 2 týdny manuální atd. Lymfovén je možné i využívat při formování postavy pro rychlejší vpracování kosmetického přípravku do kůže.

A jak poznáte místo, kde provádí dobrou manuální lymfodrenáž?

Kolikrát se to dá určit už jen z názvu masáže. Název manuální lymfodrenáž je jediný správný. Ne vždy ale terapeut vlastní osvědčení či certifikát opravňující ho k této činnosti. Zkontrolujte si proto prosím, zda název nabízené služby souhlasí z názvem služby ke které je oprávněn. Měřítkem je také počet tzv. kreditů, jenž určuje výši a kvalitu vzdělání z toho kterého kurzu a od té které organizace. Kredity přiděluje ministerstvo a záleží na výši akreditace. Ministerstvo zdravotnictví garantuje kurzy manuální lymfodrenáže pro maséry ve zdravotnictví, rehabilitační pracovníky, fyzioterapeuty atd. V případě akreditace ministerstva školství se jedná o kurzy určené primárně pro sportovní maséry, jenž často nemají dostatečné medicínské vzdělání. A tak i délka a váha kurzu pro ně je významně menší. Většinou se pak jejich osvědčení nazývá Lymfatická masáž. Může se stát, že jedna organizace nabízí tyto dva kurzy v souběhu, kdy jsou skupiny méně a výše vzdělaných promíseny, a v určité době pro sportovní maséry kurz končí, i když jejich kolegové dále pokračují, a přitom dosáhnou téměř stejné úrovně vzdělání z daného kurzu. Ale také existují kurzy, pro sportovní maséry, které se nemohou s kurzy manuální lymfodrenáže pro zdravotnický personál vůbec srovnávat. Je to bohužel dnes taková doba. To nejhorší na co pak můžete narazit je nabídka služby s názvem Lymfomasáž, jenž patrně s manuální lymfodrenáží nemá nic společného. Příklad: U manuální lymfodrenáže na plný počet 5ti tahů trvá sestava nohou cca 2 hodiny, a celé tělo někde okolo 5 a půl hodiny. Člověk se pak nemůže pozastavit nad nabídkou lymfomasáže, kde nohy trvají 40 min a celkovka je vyfiknuta za půl druhé hodiny. Od jedné klientky jsem pak slyšel i variantu, u které jí byla provedena celkovka taktéž za 1 a půl hodiny, ale hmaty byly poskládány od prstů směrem k tělu, čili naprosto opačně než mají být. Prohřeškem, jenž zcela degraduje lymfodrenáž je i točení kroužků na opačnou stranu či nerespektování směru a délky maxi fáze. U manuální lymfodrenáže se nesmí hmaty vynechat, ani prohodit. Zaslechl jsem i o případech, kdy „lymfodrenáž bolela a klientka měla následně velké hematomy. Může se stát maximálně u jedinců trpících na modřiny, avšak jen vyjímečně a spíše vůbec. Proto si nechte předložit osvědčení o kvalitě kurzu pro lymfodrenáž, případně i základního masérského kurzu. Nesmí se stát, že vám sportovní masér předloží kurz lymfodrenáže akreditovaný ministerstvem zdravotnictví. To by asi byla zřejmě někde chyba. A jestli narazíte na nabídku lymfomasáže, byť za přijatelnější cenu, raději se takovému zařízení obloukem vyhněte. Protože nesprávně provedená manuální či přístrojová lymfodrenáž, může způsobit i zdravotní komplikace. A o to jistě zájemci o lymfodrenáž nejde.

V tomto článku prezentuji kromě faktů, také své osobní názory, s kterými se každý nemusí ztotožňovat.

Dornova metoda PLUS

Dornova metoda PLUS je jednoduchý manuální způsob, jak pomoci při akutních problémech nebo dlouhodobých bolestech v zádech a kloubech. Neuvěřitelně rychle srovnává rozdílnou délku dolních končetin, posuny obratlů (a tím řeší výhřezy plotének), vbočené palce, problémy se všemi klouby, skoliotické vybočení páteře, posuny kostrče a s tím související neplodnost, atd. Dornova metoda PLUS domýšlí a zdokonaluje základní Dornovu Metodu v takovém rozsahu, že už se jedná o samostatnou terapeutickou metodu. Pro sklidnění na začátku nebo k závěrečné relaxaci je doplňkem Breussova masáž, velice příjemná a uvolňující jemná masáž za použití třezalkového oleje se zábalem na závěr.

Léčitelé, kteří používali manuálních technik (masáže, „napravovači“ kostí, atd.), věděli vždycky, že mnoho nemocí přímo souvisí se stavem páteře. Mnoho z nás má už od dětství, či dokonce od narození, posunuté kosti. To se ukazuje na rozdílech mezi pravou a levou stranou, např. rozdílná délka dolních končetin, sanicích, zuby nemají dost místa nebo rostou přes sebe atd. Tato posunutí se vytvářela celá léta, kořeny nervů, které vystupují z páteře byly přiskřípnuty, svaly kolem reagují a stáhnou se, stabilizují tento stav a to vše vede k nejrůznějším onemocněním. Příčiny se pak hledají jinde a „léčí“ se… Každý z nás snad zná ten pocit znecitlivění či mravenčení v rukou nebo nohou, pocit slabosti ve svalech. Příčinou je přiskřípnutý nerv. Tato porucha funkce nervu se může vyskytnout kdekoliv v těle, kde se posunuly kosti.
Nervy potřebují pro správné fungování bezvadný kostní aparát! Kostra či kostní stavba jsou denně zatěžovány, začátek můžeme hledat už v těle matky. A tam lze také najít příčiny různých poruch a nemocí. Proto má páteř a pozice kostí v těle obrovský význam!

A většinou začíná všechno posunutím – vysunutím kyčelního kloubu, což se projeví rozdílnou délkou spodních končetin. Z toho se pak vyvine vybočení pánve, jedna strana křížové kosti se posune dopředu a konečně se poruší celá stabilita páteře. V těch případech, kdy ortopedie vůbec zjistí rozdíl v délce dolních končetin, řeší tuto situaci zvýšením podpatku, což má fatální následky, neboť tím se tento stav stabilizuje! Neřeší tedy příčinu. Ta se projeví potom časem jako artróza v kloubu. Celý skelet je na sobě závislý, je jako stavebnice, posune-li se jedna část, ostatní na to reagují.

Ztráta stability celé páteře vede k zvýšení napětí svalů až do hlavy. Důsledek jsou nejenom bolesti, ale také různé nemoci, neboť nervy, které regulují lokální prokrvení, jsou přitlačeny a nemohou vykonávat svou funkci. Svaly se natáhnou a masážemi se mohou uvolnit jen částečně a krátkodobě.
Injekce, tablety a obstřiky také nepomohou, protože odstraňují jen symptomy, nikoliv příčinu – poruchy na páteři zůstávají.
Nervový systém ztratí díky porušenému přílivu informací kontrolu nad funkcemi orgánů, imunologickým reakcím – (alergie, rheuma) – a dělení buněk – (rakovina). Mechanismy, které se jednou daly do pohybu, a ke kterým se pak přidávají další faktory jako životospráva, jedy v potravinách a životní prostředí, způsob života, vrozené předpoklady, duševní a fyzické konflikty atd., se vydávají svou cestou.

Díky poruchám pánevní kosti – křížů – dochází k natažení sedacích svalů a přiskřípnutí sedacího nervu. Jeho funkce se naruší a to způsobuje většinu nemocí dolní části těla. Je tedy životně důležité starat se o to, aby naše nohy „správně seděly!“ A proto přichází Dornova metoda PLUS, která domýšlí a zdokonaluje Dornovu metodu a to v takovém rozsahu, že už se jedná o samostatnouterapeutickou metodu. Dornova metoda PLUS je jednoduchý manuální způsob, jak pomoci při akutních problémech nebo dlouhodobých bolestech v zádech a kloubech. Neuvěřitelně rychle srovnává rozdílnou délku dolních končetin, posuny obratlů (a tím řeší výhřezy plotének), vbočené palce, problémy se všemi klouby, skoliotické vybočení páteře, posuny kostrče a s tím související neplodnost, atd.

Doba ošetření: 120 min.

Kraniosakrální osteopatie

Kraniosakrální osteopatie je jemná manuální terapie založená na dlouholeté tradici. Zabývá se prací v oblasti lebky, kříže a tzv. Craniosakrálního systému. Věnuje se jemnému naslouchání tkání lidského těla prostřednictvím rukou a to tak, že postupně dochází k hluboké relaxaci organismu, nervového systému, uvolňování napětí a různých bloků z různých částí těla. Osteopatie pracuje s tělem jako z celkem, nerozlišuje tedy, jestli má daný problém kořeny fyzického, psychického či mentálního původu. Základním principem je pomoci tělu, aby si pomohlo samo.

Indikace:

Fyzické–svalové blokády, bolesti zad a páteře, bolesti hlavy, migréna, tinitus, lupénka, egzém, stavy po operacích nebo úrazech, bolesti zubů, bolesti při stavech dlouhodobýcz onemocnění

Psychycké – psychické bloky, psychosomatické obtíže, stres, nespavost, úzkostlivé stavy „deprese“, těhotenství.

Mentální (predevším u dětí) – různé „dis“ funkce, zkrytá agresivita, hyperaktivita, autistické sklony.

U všech zmíněných druhů indikací je jmenováno jen několik jako příklad. Kraniosakrální osteopatie se dá aplikovat na celou řadu dalších obtíží.

Kontraindikace:
Akutní mozková nebo srdeční příhoda, krvácení do mozku, fraktura lebeční kosti, prvních 14 dnů těhotenství.

Doba ošetření: 60 min.

Thajská masáž

V našem případě se jedná o málo známou Severothajskou masáž. Tento styl masáže byl znám ještě před příchodem buddhismu do jihovýchodní Asie. Jsou známé různé varianty a způsoby, které se vyvíjely a adaptovaly podle podmínek a okolností, jako je třeba čínská masáž nebo shiatsu v Japonsku. Severothajská masáž byla v minulosti praktikována převážně místními lidmi, hlavně když se snažili uvolnit svaly po celodenní práci na poli. Dnes je severothajská masáž jako samostatná odnož. Její hlavní moto je, že masáž nemá být bolestivá a má být příjemná, relaxační, s tím že navrátí tělesnou pohodu a uvolnění svalů, i mentálního rozpoložení. Hlavní oblast, kde se masáž učí a praktikuje je kraj Chiang Mai, kde působí kvalifikovaní učitelé a jen ve školách speciálně vytvořených k tomuto účelu. Vyučovací jazyk je thajština, nebo v některých případech angličtina. Motem této masáže je: Masírovat tak, aby klient netrpěl a masér si zachoval svěžest a schopnost pracovat po dlouhá léta.

Historicky je thajská masáž založená na starověkých léčivých masážních tradicích praktikovaná v Asii. Dnes existuje několik variant tradiční léčivé masáže, moderní thajské masáže a které se dále dělí na severothajskou a jihothaiskou školu a další starodávné formy, které jsou dnes mnohem více praktikovány v severní Indii a Nepálu. I když se tyto formy podobají neformálnímu pozorovateli podobně, ale klient který podstoupí tyto různorodé typy masáží, bude mít velice různorodé zkušenosti a různé pocity. Na rozdíl od Thaiských stylů, starověký styl nemá žádné přestávky ve své historické linii. Thajská masáž se významně liší od jiných masážních technik. Zaprvé, klient není svlečený, ale má na sobě pohodlné, volné oblečení, leíi na pevné matraci nebo podlaze. V důsledku přítomnosti oděvů thajská masáž nepoužívá žádné oleje či jjiné mazání, protože i když je mezi masérem a klientem stálý kontakt, je zde málo tření. Místo toho masér podrobí klienta nejrůznějším statickým a rytmickým tlakovým cvikům a strečím- podobným józe. Thajská masáž používá všeobecný rytmus a kadence tlaku masáže, která se postupně posouvá po hlavních tratích SEN, na těle klienta. Masér často používá své nohy a chodidla k umístění končetin klienta a potom může použít paže a předloktí, místo dlaní, což přispívá k lepší účinnosti masáže a I menšímu opotřebení dlaní i zad maséra. Nohy I chodidla může masér též použít k provadení různých technik za stejným účelem. Za účelem otevírání nových línií se masér může také rozhodnout, klientovy vytáhnout prsty na rukou, nohou a uši. Mohou se dokonce rozhodnout, že na zádech, aby stimulovali Sen linie, protáhne klouby. Proces masáže je relativně standardizovaný a zkušený masér změní rytmus a intenzitu masáže tak, aby odpovídala schopnosti a pohodlí klienta. Tradiční thajská masáž potvrdila mnoho výhod, S pravidelnou masáží si klient brzy všimne trvalého zvýšení flexibility a rozsahu pohybu. Po jednom sezení se to zlepší, ale opakovaným sezením se zisky nakonec stanou trvalými. Další výhodou thajské masáže je, že pomáhá zlepšovat pozici a napravovat nerovnováhy v těle, navíc pomáhá snižovat, a v některých případech dokonce trvale odstranit svalovou bolest a křeč. Kromě toho masáž dává úlevu od únavy, bolesti v kloubech a dokonce bolesti hlavy. Tyto mohou být částečně připisovány skutečnosti, že masáž přispívá ke zlepšení celkové cirkulace krve a stimuluje odvodnění lymfatického systému. Thajské masáže také pomáhají nastolit hluboký pocit relaxace s celkovým uklidňujícím účinkem na centrální nervový systém. Přínosy tradiční thajské masáže přisuzují jak úlevy z hluboké emoční tísně, tak i znatelný nárůst celkové úrovně energie.

kontraindikace: horečnaté stavy, kožní záněty, onkologická onemocnění, těhotenství (1. trimestr), nedávno zhojené zlomeniny či luxace kloubů.

Doba ošetření:
Sestava pro nohy – 60 min.
Sestava pro záda – 60 min.
Celkové ošetření včetně hlavy a rukou 150 – 180 min

TOK-SEN (masáž thajského stylu)

Existují tři populární teorie, které se týkají původu terapie Tok-Sen. První teorie uvádí, že historie tradiční thajské masáže sahá zpět několik staletí. Její založení spolu s thajskou léčivkou se připisuje legendárnímu lékaři Šivago Komarpaj, který žil před více než 2500 lety. Rozsáhlé písemné záznamy o historii thajské masáže byly bohužel z velké části zničenyv roce 1767, kdy se spisy ztratily během barmského útoku na královské hlavní město v Ayutthaya. Záznamy, které přežily, byly přepisovány do kamenných tabletů a nyní se bezpečně uchovávají v Sala đaang Nuat (masážní pavilon) chrámu nakloněných Buddhy (Wat po) v Bangkoku. Pan Komarpaj byl ze severní Indie a je dobře známý po celém Thajsku. Říká se o něm, že tento doktor žil v době Buddhy a údajně vykonal dávné thajské lékařské praktiky nasamem Buddhovi. Mnozí lidé jsou přesvědčeni, že thajská masáž jako celek existuje díky Šivago Komarpaj. Druhá teorie uvádí, že byla terapie Tok-Sen vyvinuta buď rolníky, nebo buddhistickými mnichy. Zemědělci často zoufale potřebovali masáž po dlouhém dni fyzické práce na polích, ale neměli k dispozici prostředky k provádění tradičních thajských masáží. Proto používali své vědomosti o Senových drahách, tím vytvořili terapii Tok-Sen. Třetí teorie se dívá na mnoho různých kultur, které jsou začleněny do léčby Tok-Sen, a dospívá k závěru, že tato jedinečná forma thajské masážní terapie musí pocházet od buddhistických mnichů.

Vzhledem k tomu, že neexistují žádné záznamy, tak určeni přesného původu terapie Tok-Sen zůstává nemožným úkolem. Pak je tady ještě jedna verze, kterou ústně předala instruktorka Tok- Sen, která pochází z města Lamin, od kud podle místní tradice metoda Tok-Sen pochází. Město Lamin leží na náhorni rovině, kde za starodávných časů bylo předmětem loupeživých nájezdů z Mongólie, Číny a Barmy. Lidé kteří se stali kořistí útočníků byli většinou zavlékáni jako otrocká síla, která byla potřebná na vybudování měst v agriculture utočníků. Město bylo velice často decimováno a až jeden moudrý vladař se rozhodl postavit město které by bylo schopno čelit nájezdům a delšímu obléhání. Jelikož populace města byla malá a na celkový úkol stavby a obrany nedostačujicí, vladař vytvořil malé skupinky které měli velice specifické úkoly, Od stavění obranných zdí, zajišťování potravin a cvičení obrany. Bylo to období mezi připadnými útoky a poměrně značným pracovním výkonem. Po namáhavém dni, lidé už meměli moc energie na provádění tradičních léčivých masáží a to vedlo k tomu že se zapojily i děti, které byli sice slabší ale paličkami a malími kladívky dokázaly propracovat unavené svalstvo. Po čase se metoda vyvinula a stala se populární, dnes i po celém světě.

TOK-SEN je tradiční thajská technika za pomoci poklepávání dřevěnými paličkami. V Thajsku se s ní setkáte převážně na severu obvzlášť v oblasti regionu kolem města ChiangMai, kde se praktikuje už přes 5 000 let, jejíž úplné základy pocházejí z Číny. Jedná se o rytmickou metodu klepání za pomocí speciální dřevěné paličky a klínu v kombinaci s thajskými akupresurními body, které vytvářejí hojivé vibrace působící hluboko do svalového vlákna v těle. Jedná se o energetickou léčebnou metodu a stále se uplatňuje v oblastech, kde farmáři dostávají masáž Tok Sen od členů rodiny po celodenní práci na polích. Tato „znovuobjevená" starodávná technika je až překvapivě účinná a není ani bolestivá. Dřevěná palička a klín jsou obvykle vyrobeny z kůry stromu tamarinu. Technika Tok Sen se používá k oživení zablokované energie a k odstranění negativní energie a snižuje napětí svalů. Používá rytmicky pohyblivý pohyb a vibrace zvuku, pracuje hluboko přes svaly až k místu, kde jsou místa na úrovni kostí. Tok Sen pomáhá s fyzickými bolestmi, energetickými blokádami, špatnou krevní cirkulací, nervové problémy a vytváří relaxaci v hlubší úrovni těla. Zaměřuje se na tlakové body a energetické dráhy v těle a jemnými vibracemi pomůže dokonale uvolnit ztuhlé tělo a znovu rozproudí energii. Masáž Tok Sen pomáhá k odstranění potíží, jako jsou bolesti zad, ramen, rukou, nohou, bolesti hlavy a další. Tuto techniku lze provádět v rámci jakékoli masáže, nejúčinnější je v kombinaci s tradiční thajskou masáží, masáží zad a hlavy. Poklepávání na těle uvolní bloky, zatuhlosti a bolest. Nepoužívá se silných úderů. Klínek je z jedné strany silnější, z druhé tenčí. Oba konce jsou zakulaceny.

Doba ošetření: 60 min.

Masáž těhotných

Jedná se o velmi jemnou masáž, respektující ženské tělo v období jeho největší životní zátěže, stimulující ty správné tkáně, pomáhající zvládat přísun stresu vyvolaný narůstající hladinou hormonů, odbourávající řadu těhotenských neduhů, jako bolesti beder, ramen, zad a krku, otoky nohou a celkovou zvýšenou únavu. Masáž těhotných je velice příjemná a účinná terapie, kterou by si během své gravidity měla dopřát každá „těhulka“.

Masáž se provádí buď v sedě po dobu 45 minut, a nebo v leže na boku přibližně 60 minut. Obě polohy lze také kombinovat. Vzhledem k těmto méně tradičním polohám je tento druh masáže vhodný také pro osoby obézní (nemůžou ležet na břiše), ze stejného důvodu pro ženy s nadměrným poprsím a také pro starší osoby, jenž by v leže na břiše normální masáž nevydrželi.

Kontraindikace: první trimestr těhotenství, různá riziková těhotenství, dny, kdy je zjevná psychická nepohoda, rýma, nachlazení, zvracení průjem, velké bolesti zad, bolesti břicha.

Reflexní masáž z mikrosystému plosky nohy

Reflexní masáž z mikrosystému plosky nohy je doplňkovou terapií využívající tlaku a masáží reflexních zón a ploch na nohou. Reflexní zóny se však využívají i pro diagnostiku. Nohy jsou považovány za zrcadlo těla a tlak na přesná místa (reflexní body), zakládá léčbu na odpovídajících částech těla. Léčba jednotlivých orgánů prostřednictvím reflexní léčby nohou, spočívá v korigování celkové nerovnováhy v organismu. Princip terapie vychází z poznatku, že na všech zakončeních lidského těla existují reflexní plošky odpovídající příslušným orgánům nebo částem těla. Aplikací kontrolovaného tlaku na přesně vymezená místa nohou, můžeme identifikovat a léčit problémy kterékoliv části těla či orgánu. Každý reflexní bod je spojen s konkrétní částí těla, prostřednictvím řady podélných a příčných zón.

Léčba jednotlivých orgánů prostřednictvím reflexní léčby nohou spočívá v korigování celkové energetické nerovnováhy v organismu. Reflexní léčba je založena na předpokladu, že tělo disponuje přirozenou formou energie, která pokud volně proudí, pomáhá udržovat optimální zdraví a podporuje úlevu. Ve zdravém těle je tato energie dynamická a pokud narazí v daný moment na nějakou individuální potřebu, uvádí sama sebe do rovnováhy.

Bohužel, tento ideální stav rovnovážné a volně proudící energie může být lehce narušen dodáním jakéhokoliv negativního podnětu, psychického či fyzického charakteru, který vyvolává podráždění a vytváří se nejrůznější symptomy z nedostatku pohody. Mezi faktory, které mají vliv na proudění energie patří v nemalé míře uspěchaný styl života. Účinky reflexní masáže nohou jsou: pocit uvolněnosti, klidnější spánek, zlepšení fyzického a duševního stavu, zklidnění pokožky a zároveň její vyšší aktivita (zrychlené odplavování odpadních látek = zrychlená regenerace), pročišťování všech sliznic, krátkodobě se mohou vyskytnout i zvýšené teploty (což znamená zvýšenou mobilizaci organismu proti dané nepohodě, zvýšení však bývá krátkodobé a nemělo by se uměle potlačovat ).

Indikace: migréna, nespavost, deprese, stres, bolesti hlavy, stavy podrážděnosti a vyčerpanosti, syndrom těžkých nohou, a mnoho dalšího.

Kontraindikace: horečnatá onemocnění, trombóza, zánět žil, těžká osteoporóza, těhotenství.

Doba ošetření: 60 min.

Reflexní masáž segmentová

Reflexní masáž vynalezl v roce 1898 Henry Hed. Reflexní masáž pracuje s tzv. reflexními zónami ( Headovy zóny ). Jsou to okrsky, které se projevují na kůži, podkoží, povázce svalové (fascii), periostu a povrchu svalů. Tato místa bývají pro pacienta bolestivá již při pohmatu. Tyto zóny mají změněný tonus, tzv. zvýšená citlivost a bolestivost. Je zde zvýšená potivost, tuhost, otok, prohlubeň či drsnost kůže. To znamená, že došlo k místní změně, ale i změně na vzdáleném orgánu, jehož funkci máme za úkol reflexní masáží ovlivnit. Pracujeme s vegetativním nervstvem (sympatikus a parasympatikus) a rozlišujeme čtvero reflexů.

Viscero-cutální, kdy se špatná funkce orgánu zobrazuje na kůži. Viscero-motorický, kdy se špatná funkce orgánu projevuje v podobě zhoršené pohyblivosti. Viscero-viscerální, kdy se špatná funkce orgánu projeví na funkci jiného orgánu.

Cuti-viscerální, kdy je primární problém na kůži a reflexní cestou se přenáší špatná funkce na orgán. Masáž se provádí tahem, tlakem a pomalu. Pacient může mít následující nepříjemné pocity: místní - pocit tření či řezání na pokožce, pokožka může změnit barvu. Vzdálené (iritační jevy) - štípání, škrabání, svědění, bušení na hrudi, zrychlené dýchání, bolest břicha či tlak v močovém měchýři. Celkové (vegetativní projevy) - pocení, zvýšená teplota, celková únava. Reflexní masáž je léčebná metoda, která se opakuje dle potřeby. Jejím záměrem je napravit vegetativní disbalanci a dosáhnout homeostáze - rovnováha vnitřního prostředí. Mezi účinky reflexní masáže patří zvýšená teplota kůže, uvolnění napětí (vyšší se sníží a nižší se zvýší), zvýšení vitální kapacity plic,působí na svalový tonus a především dochází ke zmírnění obtíží.

Indikace: funkční a organické poruchy vnitřních orgánů, degenerativní onemocnění pohybového aparátu, poúrazové a pooperační stavy, vyrovnání vegetativní disbalance, astma bronchiale, stavy po operaci močového měchýře, ateroskleróza, inkontinence, stavy po gynekologických operacích.

Kontraindikace: akutní horečnatá onemocnění, infekční choroby, poranění kůže, nádorová onemocnění, těhotenství a menstruace, Bechtěrova choroba, závažné srdeční onemocnění.

Doba ošetření: 30 – 60 min.

Baňkování

Baňkování vychází z tradiční čínské medicíny. Baňky se aplikují na místa s vyšší citlivostí, na místa bolestivá, ale také na zóny ovlivňující větší části těla či orgány. Baňkování je výborné i z preventivních důvodů. Přikládáním baněk a masáží baňkou dochází k výraznému uvolnění svalů,blokád, k detoxikaci organismu a odstranění bolesti.

Indikace: Svalové blokády, blokády energetických drah atd.

Kontraindikace: Poruchy celistvosti pokožky, mateřská znaménka.

Doba ošetření: 30 min.

Lávové kameny

Masáž horkými kameny/ Hot stones

Teplo a speciální masážní techniky dokonale uvolní tělo a mysl, zbavují též stresu a napětí. Blahodárně působí na unavené a bolestivé svaly, klouby, záda, krční páteř, revmatismus, křeče, stres, nespavost, na bolesti hlavy a lymfatický systém. Představte si teplo přecházející z vulkanických kamenů do ztuhlých svalů, kombinované masáží.

S použitím harmonie masážních technik a horkých kamenů dochází k hluboké relaxaci, což činí z tohoto druhu masáže opravdovou perlu. Blahodárně působí na unavené a bolestivé svaly, klouby, záda, krční páteř. Pomáhá též s léčbou revmatismu, křečí, stresu, nespavosti, bolestí hlavy a lymfatického oběhu.

Masáž se provádí nahřátými kameny, kdy jejich tlak umožňuje teplu proniknout hlouběji do svalů či kloubu. Je zcela normální, že se okolní tkáň vystavená teplu může nápadně zbarvit, což je způsobeno zvýšeným krevním průtokem. Lokálně je zvýšený kapilární tlak a krev opouští své stabilní místo, zvyšuje se počet červených a bílých krvinek a každý jeden stupeň zvýšené vnitřní teploty zvyšuje metabolismus o 10–15 %.

Tato exotická masáž léčí záněty kloubů kostí uleví svalovému napětí zmírňuje svalovou křeč podporuje rychlejší hojení namožených či natažených svalů přináší psychickou úlevu při stresu, úzkosti, neklidu umožňuje hlubší a lehčí dýchání zvyšuje srdeční činnost, roztažení cév a kapilár zvyšuje imunitu pomáhá při léčbě nervového systému

Kontraindikace: tuberkulóza, otevřená nádorová zranění, krvácení, modřiny, otevřená poranění kůže, trombóza či zánět žil, varixy nebo nedefinovatelné bolesti lýtek, nekompenzovaný vysoký tlak. Těhotné ženy a lidé trpící cukrovkou či jinou nemocí pouze po konsultaci s lékařem.

Lávové kameny/MASÁŽ HORKÝMI KAMENY / Hot stones
Celotělová masáž využívající teplo z nahřátých vulkanických kamenů, které postupně přechází do ztuhlých svalů. Speciální masážní techniky kameny a jejich postupné cílené přikládání dokonale uvolní tělo a mysl, zbavují stresu a napětí. Masáž s kameny výborně stimuluje krevní oběh a lymfatický systém. Jedna z nejluxusnějších a nejúčinnějších masáží přicházející z Polynésie.

Doba ošetření: 75 min.

INDICKÁ MASÁŽ HLAVY

Indická masáž hlavy je jemné, léčivé ošetření hlavy, krku, ramen a horní části paží. Odstraňuje každodenní stres, bolesti hlavy a očí, napětí v ramenou, v krku a šíji, zlepšuje kvalitu vlasů, navozuje pocit duševní pohody a celkově fyzicky i psychicky harmonizuje organismus.

Historie : Tradiční indická masáž hlavy se praktikovala v Indii jako součást ayurvédského učení již před více než tisíci lety. Prováděly ji většinou ženy při pravidelné péči o vzhled. Zaměřovaly se převážně na vlasovou část, byliny a koření. Dodaly tak svým vlasům sílu a oslnivý lesk. Přínos masáže se týkal ale i mužů, neboť tyto praktiky prováděli i holiči, kteří pravidelně obcházeli domy a jako součást svých služeb nabízeli „champi"

-masáž hlavy. „Zaměřovali se přitom nejen na péči o vlasy, ale i na celkové uvolnění a osvěžení. Slovo „šampoo" má tedy kořeny v hindském slově „champi" jako upomínka na tuto tradici.

Masáž v životě Indů zaujímala vždy velmi důležitou roli. Umění indické masáže se neustále rozvíjelo, předávalo se z generace na generaci a dodnes se různé techniky střeží jako rodinné tajemství. V dnešní době se s tímto typem masáže můžete v Indii setkat nejen u holiče, ale i na plážích či tržištích. Například děti dostávají masáž jednou až dvakrát týdně za účelem dobrého zdraví již ve věku tří až šesti let. Po dovršení šesti let se učí samy praktikám této masáže a podílí se tak na každodenním rituálu celé rodiny.

Účinky:
  • uvolnění napětí v klíčových oblastech, odblokování životní energie
  • znovuobnovení kloubní pohyblivosti krku a ramen
  • zmírnění očního napětí, pomoc při bolestech hlavy a migrénách
  • povzbuzení krevního oběhu, zlepšení cirkulace krve ve ztuhlých svalech, navracení síly a vitality
  • podpora činnosti nervového systému
  • stimulace oběhového a lymfatického systému
  • rozptýlení toxických látek a jedů, zvýšení množství kyslíku přiváděného do tkání, zrychlení procesu celkového čištění organismu
  • zlepšení funkce imunitního systému
  • povolení svalstva vlasové pokožky hlavy, povzbuzení růstu vlasů, zlepšení jejich kvality
  • odstranění poruch spánku a nespavosti
  • zlepšení koncentrace, jasnější myšlení
  • energetické vyrovnání

Indická masáž má vliv nejen na fyzickou,ale mentální úroveň. Pomáhá odstraňovat psychickou únavu,podrážděnost,stres,napětí, únavu,zbavuje úzkosti,deprese. Celkově blahodárně působí na psychiku,navozuje pocit zdraví,klidu a duševní pohody.

Kontraindikace:
  • Infekční onemocnění,horečka
  • Velmi vysoký nebo nízký krevní tlak
  • Místní infekce nebo zánět
  • Při poranění nebo po operaci,nehodě nebo úrazu
  • Nádorové onemocnění
  • Onemocnění cév
  • Epilepsie
  • Lupénka

Doba ošetření: 45 min.